Arhivă pentru January, 2011

1000 de articole

Tocmai am depăşit 1000 de articole postate pe acest blog. Primul articol l-am scris pe 25 decembrie 2010. Pentru un singur an, eu zic că e destul de bine. Articolele sunt grupate în 25 de categorii şi totalizează un număr de 588 tag-uri.

E momentul să deschid sticla de şampanie? Mai bine nu! Aştept să fac 5000 de articole! :lol:

Prostituţie mascată

Aşa cum am mai spus şi în alte dăţi, am un cont pe Neogen, făcut cu mulţi ani în urmă pe vremea când site-ul se numea relatii.ro şi era un doar loc unde prostituatele postau anunţuri. Acum nu mai intru pe acest cont, dar primesc regulat newsletter-e care, chipurile, ar veni de la utilizatori Neogen, care ar vrea să îmi transmită mesaje.

Azi dimineaţă am primit un astfel de mesaj, de la un personaj feminin, cu următorul text:

Vino alături de mine într-o atmosferă de magie unde vei uita de monotonia de fiecare zi. Îţi voi face un masaj care te va face să te simţi în al 9 lea cer şi cu siguranţă vei reveni şi altădată. Pentru mai multe detalii te rog să vizitezi Site-ul: www.*********.ro Te aştept cu mare plăcere!!!!

Oau! Am intrat pe site-ul cu pricina din curiozitate. Acolo, pe lângă prezentare, servicii şi altele erau prezentate şi fetele; adevărate pictoriale nud, artistice, cu sâni şi coapse în semiobscuritate, trandafiri şi toate cele.

Partea care mi s-a părut suspectă însă a fost faptul că „maseuzele” aveau preţuri diferite în funcţie de fata respectivă, ce variau între 150 de RON şi 300 de RON/oră. Dacă era un salon de masaj autentic, cu servicii limitate strict la masaj şi relaxare, preţurile ar fi trebuit să fie standard şi în funcţie de servicii, nu de cine le prestează. Acest lucru mă face să cred că locul respectiv este de fapt un bordel sub acoperire.

Şi ne mai mirăm de ce politicienii nu vor să legalizeze prostituţia! Păi de ce să o facă oficială, dacă afacerea merge foarte bine şi aşa?

Mecanismul crizei explicat pentru români

Unii intâmpină dificultăţi în a înţelege mecanismul crizei. Pentru cei mai mulţi, acesta le apare ca ceva extrem de complicat şi cu origini obscure. În fond, este mai simplu decât ne-am putea închipui. Cineva a avut inspiraţia de a sintetiza acest proces al crizei, într-un scenariu compus din zece etape. Iată-l:

1. Ion are o crâşmă. Pentru a-şi spori vânzările, el decide să le ofere clienţilor (majoritatea – beţivani neisprăviţi) băutură pe datorie. Îşi notează cu grijă datoria fiecărui client, ţinând astfel un bilanţ al creditelor acordate. Pe masură ce se răspândeşte vorba că Ion te serveşte acum în schimbul promisiunii de a plăti în viitor, numărul clienţilor creşte, iar vânzările de băutură aşijderea. Pe fază, Ion profită de ocazie şi scumpeşte ţuica şi berea.

2. Un consilier bancar abil îşi dă seama că afacerea lui Ion este de viitor şi îi acordă acestuia un credit pentru dezvoltarea cârciumii. Creditul este garantat cu creanţele acumulate de Ion – promisiunile de  plată ale beţivanilor care îi trec pragul.

3. Superiorii consilierului bancar – băieţi deştepţi, cu îndelungată  expertiză în mobilizarea resurselor financiare – refinanţează creditul acordat lui Ion prin emisiunea a trei tipuri de obligaţiuni, garantate, desigur, cu datoriile alcoolicilor: BEAU-BOND, BEAT-BOND şi VOMIT-BOND.

4. Aceste titluri financiare sunt cumpărate şi tranzacţionate apoi pe  piaţa internaţională. Mulţi investitori nu înţeleg ce înseamnă aceste obligaţiuni şi cu ce sunt garantate. Cu toate acestea, cererea pentru ele creşte, alimentată de creşterea continuă a cotaţiilor.

5. Într-o bună zi, cu toate că preţurile continuă să urce, managerul de risc al unei bănci (concediat ulterior, fiindu-i reproşată atitudinea pesimistă) decide că este timpul să ceară plata datoriilor acumulate de beţivii care frecventează crâşma lui Ion.

6. Datornicii nu au cum să plătească. Ion nu îşi poate rambursa creditul contractat de la bancă şi intră în faliment.

7. Obligaţiunile BEAU-BOND şi  BEAT-BOND îşi pierd 95% din valoare.  VOMIT-BOND stă ceva mai bine, valoarea ei stabilizându-se după o  prăbuşire de 80%.

8. Furnizorii cârciumii lui Ion întâmpină serioase dificultăţi financiare, după ce clientul lor a închis porţile şi după ce obligaţiunile în care investiseră masiv şi-au pierdut valoarea. Furnizorul de ţuică este preluat de o firmă concurentă, iar fabrica de bere intră în faliment.

9. Banca este salvată de la faliment de către Guvern, în urma unor  consultări dramatice între partidele politice.

10. Fondurile necesare acoperirii pierderilor sunt obţinute prin impozitele plătite de către persoanele care nu consumă alcool.

Nu ştiu cine este autorul acestei demonstraţii. Ea a circulat pe Internet. Cred însă, că, pentru claritatea demonstraţiei, ar merita un premiu NOBEL pentru economie. Şi o popularizare corespunzătoare.

Primită pe e-mail.

Notă: Acest text care se referă în mod evident la izbucnirea crizei financiare din America este doar o glumă. Realitatea este mult mai tristă, iar cei afectaţi nu sunt nişte beţivani ci oameni de bună credinţă care au fost înşelaţi de un sistem banditesc şi corupt care este sistemul financiar-bancar.

Băncile sunt ca un pedofil lângă terenul de joacă

Stand-up comedy genial cu Teo. Despre bănci… super adevărat! Atenţie limbaj licenţios! :)

Cum încurajează statul plăţile online

Conform HG 1.235/2010 privind Sistemul naţional electronic de plată online a taxelor şi impozitelor utilizând cardul bancar (SNEP), dacă începând cu acest an doriţi să vă achitaţi impozitele online, aţi putea plăti şi comisionul aferent tranzacţiei respective.

Persoanele fizice care plătesc impozitele online ar putea suporta, parţial sau integral, comisionul pe care primăriile îl vor achita băncilor care acceptă plăţi electronice prin sistemul naţional www.ghiseul.ro, autorităţile urmând să transmită cetăţenilor datele de autentificare, prin poştă.

Sursa: Realitatea

Dacă nu eraţi încă lămuriţi pentru cine lucrează statul român, acuma aţi aflat: pentru bănci!

Băsescu se transformă?

Profit de recenta difuzare la Pro TV a trilogiei „Stăpânul Inelelor”, pentru a face o observaţie care mă cam obsedează în ultima vreme.

Cunoaşteţi desigur pesonajul schizoid, cu aspect demonic, numit Gollum sau Smeagol, prezent în aceste filme. În seria a treia din „Stăpânul Inelelor”, intitulată „Întoarcerea regelui” este prezentată la început saga acestui personaj bizar, din care aflăm că la început era o persoană relativ normală, dar, din cauza acelui inel blestemat, care pusese stăpânire pe sufletul lui, căpătase acest aspect mai puţin uman.

Am impresia că acelaşi lucru se întâmplă şi cu Traian Băsescu în ultimul timp. Pe zi ce trece figura sa pare tot mai schimonosită şi mai descompusă de ură şi de un rău interior care îşi pune amprenta pe chipul său, ce capătă în unele situaţii un aspect caricatural.

Dacă lucrurile se petrec ca în „Stăpânul Inelelor” ar trebui să avem şi un Frodo. Din păcate nu poate fi vorba de Emil Boc, pentru că acesta nu are nici inima prea curată şi din cât se vede, nici „inelul puterii” nu este la el. :lol:

“Codex Alimentarius” legiferează genocidul alimentar

Despre faptul că, începînd cu data de 1 aprilie 2011, toate plantele medicinale şi tratamentele homeopate vor fi interzise în UE, am scris aici. Dar “Codex Alimentarius”, pe baza căruia se stabilesc aceste reglementări cuprinde multe alte prevederi care sunt de-a dreptul odioase.

Nu numai plantele medicinale vor fi interzise, dar şi multe altele folosite în alimentaţie. Vor fi interzise practic toate suplimentele naturale şi produsele alimentare naturale. Mai mult decât atât, România va fi prima ţară din lume care va folosi în agricultură un fungicid pe baza de Initium (ametoctradin). Acest produs este foarte toxic, se elimină foarte greu din organism şi favorizează apariţia cancerului de colon. Deja sunt persoane care susţin că au fost introduse în hypermarket-uri produse care poartă sigla CA (conform Codex Alimentarius).

Iată, câteva din consecinţele noilor prevederi ale acestui cod:

  • Eliminarea suplimentelor naturale, a mineralelor şi a vitaminelor.
  • Animalele vor fi tratate cu hormoni şi iradiate, iar plantele vor fi modificate genetic.
  • Cine va folosi produse naturale va face închisoare.
  • O serie de plante alimentare precum menta, usturoiul sau pătrunjelul, vor fi considerate droguri de categoria a 4-a şi se vor distribui numai pe bază de reţetă.
  • Medicina naturistă şi terapiile alternative vor fi eliminate treptat.
  • Suplimentele naturale vor fi înlocuite cu 28 de produşi de sinteză farmaceutică, care vor fi dozaţi şi vor fi disponibili numai în farmacii, pe bază de prescripţie medicală.

Politicienii cu putere de decizie din România cunosc toate aceste lucruri, dar le tratează cu discreţie şi lucrează în ascuns la punerea lor în practică. Doar voci răzleţe încearcă să atragă atenţia dar sunt înghiţite rapid de zecile de scandaluri politice şi circul mass-media, care aruncă zi de zi “perdele de fum” asupra populaţiei, mascând adevăratele probleme şi amneninţări cu care ne confruntăm.

Un exemplu de semnal de alarmă  este declaraţia politică a deputatului PDL Marius C. Dugulescu din care redau acest fragment:

Conform cercetătorilor care combat Codex Alimentarius, folosirea produselor cu initium sporeşte cu până la 65% rata riscului de cancer de colon, din cauza naturii cancerigene a substanţei. Spre exemplificare, 1 mg de initium intrat în organism o singura dată, se elimină în aproape un an, iar daca acest produs este folosit zilnic, nu mai este eliminat niciodată din organism. Apoi, aşa cum initium ajută la creşterea vertiginoasă a celulelor leguminoase, în acelaşi ritm va conduce la mărirea tumorilor maligne. Numele provizoriu al produsului initium este ametoctradin. Produsul este foarte toxic pentru organismul uman, este carcinogen, reproductiv şi dezvoltă toxicitate, neurotoxicitate şi toxicitate acută.

Organisme modificate genetic am văzut personal acum 2 ani pe un drum naţional. Suprafeţe întinse de teren erau acoperite de culturi experimentale de porumb modificat genetic, la fiecare soi din această plantă fiind ataşate panouri de identificare, unde scria clar că este vorba de plante modificate genetic.Aceste soiuri sunt obţinute în laborator prin combinarea materialului genetic al porumbului natural cu cel al unor bacterii sau alte microorganisme, pentru creşte mai repede, pentru a rezista la diverse ierbicide etc.

România este prima ţară din UE care a aprobat aşa ceva, prin bunăvoinţa guvernului Boc. Ne este interzis pur şi simplu dreptul la sănătate şi la viaţă! Am ajuns cobaii marilor corporaţii de produse chimico-farmaceutice!

Oameni şi câini

Teoretic toţi oamenii sunt fiinţe dotate cu raţiune şi inteligenţă superioară celorlalte animale. Dar realitatea demonstrează că nu este chiar aşa. În urma scandalului izbucnit în urma morţii femeii atacate de o haită de câini în urmă cu câteva zile, au apărut pe Internet o serie indivizi care îndeamnă la acţiuni de ucidere în masă a câinilor vagabonzi.

Iată un exemplu:

OTRAVA. Cumpăraţi otravă de şobolani simplă, luaţi nişte carne, băgaţi otrava într-un buzunar din carne şi aruncaţi carnea în grădina blocului sau între maşinile din parcare.

Simplu şi eficient. Moarte rapidă, problemă rezolvată. Serios de nu fac aşa. Dacă nimeni nu face nimic, cineva trebuie să facă ceva să rezolve problema. Poate facem şi o plăcută campanie, gen OTRĂVEŞTE-ŢI MAIDANEZII. Ar fi chiar fun.

Numai o minte obtuză, iraţională şi dominată de frică poate gândi aşa. Diferenţa fundamentală dintre noi şi animale este aceea că noi oamenii suntem conştienţi de persoana noastră şi de acţiunile pe care le facem. De aceea numai omul poate fi vinovat şi responsabil pentru acţiunile sale. Animalul nu poate fi învinuit de nimic pentru că el  nu ştie ce face. Chiar şi atunci când ucide, animalul face acest lucru în mod automat, din reflex, fără a avea posibilitatea de a decide.

Pe de altă parte câinii nu atacă decât persoanele care cu anumite caracteristici: alcoolicii, persoanele bolnave psihic, cei cu intenţii agresive, ţiganii care caută prin gunoaie etc. Iar cauza agresiunii este mai mult modul greşit în care se comportă persoana respectivă în situaţia respectivă.

Câinele este un animal teritorial. Dacă un câine se repede la tine, fii sigur că i-ai încălcat teritoriul! Şi dacă i-ai încălcat teritoriul şi mai eşti şi agresiv, atunci toată vina este a ta. O vină pentru atacurile câinilor în zona blocurilor, o au oamenii care îi hrănesc şi îi adună acolo, pentru a le păzi maşinile din parcare. Câinele percepe acel loc drept teritoriu aparţinând omului respectiv şi în consecinţă îl apără din instinct.

Să ucizi o fiinţă nevinovată, care îţi este inferioară din punct de vedere evolutiv, doar pentru că ai văzut la televizor un caz de agresiune canină, este o dovadă de primitivism şi lipsă de raţiune. Plus de asta câinele este un animal inteligent şi foarte afectuos faţă de om, dacă ştii să te porţi cu el. Ştiu asta foarte bine, pentru că şi eu am un câine şi nu aş da prietenia lui nici pentru cea a 10 bipezi vorbitori şi “inteligenţi”.

Benny, câinele meu

PS: Aruncarea pe stradă a bucăţilor de carne otrăvită pe stradă este un act iresponsabil şi faţă de societate, deoarece, otrava poate afecta mediul şi poate reprezenta şi un pericol pentru copii sau animale de companie care au stăpân.

Zeitgeist: Moving Forward

Al treilea film din seria „Zeitgeist” a fost lansat oficial pe data de 15 ianuarie a acestui an. Titlul original este „Zeitgeist: Moving Forward” , iar filmul durează aproximativ două ore şi 41 de minute. Am văzut până acum jumătate din el şi mi s-a părut foarte interesant, poate cel mai interesant seria „Zeitgeist”. Deşi prezintă anumite idei ce te pun pe gânduri şi îţi modifică radical concepţia despre lumea în care trăim, totuşi vă recomand să treceţi mai întâi informaţia prin filtrul propriului sistem de gândire. Asta pentru că deşi prezintă multe lucruri adevărate şi de bun simţ, totuşi ascunde anumite lucruri şi plus de asta nu se ştie exact care sunt interesele celor care se află în spatele acestor documentare, puternic mediatizate.

Vă ofer spre vizionare varianta oficială a filmului, cu subtitrare în limba română. Pentru a activa subtitrarea daţi click pe butonul „CC” şi în partea de sus a listei daţi încă un click pe „Translate captions-Beta”, apoi din noua listă care apare selectaţi „Română” şi daţi „OK”. Vizionare plăcută!

Maxima idioată a zilei

Eu sunt un tip care greu găseşte un loc pe placul său. Sunt om de acţiune, nu îmi place să stau. Dar Hanul cu Tei a devenit casa mea. E locul din care fac parte.

Ilie Dumitrescu