Am intenţia să scriu un program care să facă anumite calcule de care am nevoie într-o anume activitate. Aşa că mi-am reactivat o pasiune mai veche: programarea.

Cele mai multe din programele pe care le-am scris sunt în Visual Basic şi multe alte “dialecte” de BASIC. M-am ocupat ceva şi de C/C++, JavaScript, PHP sau Java, dar nu aşa de mult.

Acum mă gândeam să scriu într-un limbaj care permite portabilitatea programelor şi independenţa faţă de platforma pe care rulează. Asta pentru că am observat că, programe mai vechi, pe care le-am scris mai demult, rulează cu probleme pe sisteme de operare mai noi, cum ar fi XP, Vista sau Windows 7, iar pe laptop am Linux, aşa că… m-am gândit să învăţ mai bine Java.

Tot căutând tutoriale pe Internet, am intrat şi pe Youtube, unde am observat că majoritatea clipurilor despre limbajul Java sunt cu indieni. :lol:

Aşa ca în exemplul de mai jos:

Related posts:

  1. Medii de dezvoltare şi editoare pentru Java
  2. Avantajele programării în Java
  3. NetBeans IDE pentru Java
  4. JCreator, un IDE Java pentru începători
  5. Programare în XBasic